V tomto článku sa bližšie pozrieme na to kedy je potrebné meniť olej vo Vašom vozidle a prečo je tento úkon dôležitý.

Odporúča sa meniť olej po každých 15 až 20 000 km alebo aspoň jeden krát za rok. Ak zvyknete jazdiť prevažne v meste je tento interval vhodné skrátiť. Medzi rozhodujúce faktory oleja nepatrí krajina výrobcu, viskozita oleja či minerálny alebo syntetický základ. O skutočnej kvalitne rozhoduje výkonová špecifikácia. 

Pri moderných motoroch sa môže odporúčaná doba na výmenu oleja vyšplhať až na prejdených 20 či 30 tisíc km. V tomto prípade treba siahnuť po syntetickom oleji s predĺženou trvanlivosťou. Palubný počítač môže taktiež upozorniť na výmenu oleja a to podľa jeho opotrebenia. 

Čo spôsobuje opotrebenie oleja?

  • kvalita oleja,
  • spôsob používania vozidla,
  • štýl jazdy,
  • pravidelná údržba a kontrola hladiny.

Ak sa rozhodnete výmenu oleja odložiť na neskôr ako je odporúčané, môže sa Vám stať, že dôjde ku korózií motora a jeho opotrebenie.

Pokiaľ jazdíte v meste alebo na krátke vzdialenosti každý deň, odporúčame Vám zvážiť výmenu motorového oleja častejšie. K opotrebeniu môže dôjsť nasledovne. Počas zimy sa stuhnutý olej dostáva do motora pomalšie. To zapríčiní, že motor počas prvých km ide za studena a olej sa tým pádom rýchlejšie sa spotrebúva. 

Výmenu oleja netreba podceňovať. Odporúča sa ju spraviť ešte pred začatím zimy, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam na cestách ako napr. zadrhnutie motora. Je potrebné dbať na správny druh a vymeniť tiež olejové filtre.