S príchodom zimy prichádza v našich životoch veľa zmien. Jednou z nich je aj prezutie pneumatík. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to kedy, ako a prečo vymeniť letné pneumatiky za zimné.

Podľa zákona je povinné používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca. Zimné pneumatiky Vám zabezpečia bezpečnosť Vášho vozidla na zasneženom či zamrznutom povrchu. Len pre istotu pripomíname, že je povinnosť mať zimné pneumatiky na všetkých nápravách.

Celková suma, ktorú zaplatíte za nové zimné pneumatiky je nižšia ako tá, ktorú by ste museli zaplatiť v prípade nedodržania zákona. 

Aj keď zákon určuje presné obdobie, od a do kedy by sme mali mať zimné pneumatiky, je dôležité poznamenať, že treba hlavne sledovať počasie a predvídať situáciu na cestách.

Ako je to s teplotami?

Zimné pneumatiky by sme mali prezuť, ak teplota dosahuje 7°C a menej. Ak sa, ale teplota počas dňa mení a dosahuje viac ako 7°C, tak sa mimo určené obdobie nemusíte s prezúvaním ponáhľať. Dôvodom je, že vyššie teploty dokážu zimné pneumatiky poškodiť.

Poznáte rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami?

Najzákladnejším rozdielom je zamŕzanie pneumatík. Zimné pneumatiky lepšie prilínajú k snehu, k suchej ceste i k ľadu. Zaručujú Vám aj vyššiu stabilitu v zákrutách i pri náhlom zmene smeru a majú kratšiu brzdnú dráhu.

Čo by ste mali vedieť o starších zimným pneumatikách?

Odporúčame nepodceňovať pri starších pneumatikách na kontrolu hĺbky dezénu (hĺbka drážok na pneumatikách). Pri zimných pneumatikách môže byť dezén zošúchaný maximálne do 4 mm. 

Šoférovanie so staršími opotrebovanými pneumatiky môže pre Vás predstavovať riziko. Za staršie považuje 4 až 5 ročné pneumatiky.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.